General Informations

1. Το τουρνουά θα διεξαχθεί από 12 ομάδες των 10 ποδοσφαιριστών. 5 από αυτοί θα βρίσκονται στο γήπεδο (5X5). Οι αγώνες θα διεξάγονται 1 φορά την εβδομάδα μετά τις 19:00. (Σε εξαιρετικές περιπτώσεις μπορεί να χρειαστεί να παίξετε και δεύτερη φορά). Κάθε ομάδα θα παίξει 2 φορές ενώπιον κάθε αντιπάλου. Η ομάδα μπορεί να ξεκινήσει με το λιγότερο 4 ποδοσφαιριστές στον κάθε αγώνα.

2. Επαγγελματικά γήπεδα με τεχνητό γρασίδι υψηλής ποιότητας με διαστάσεις (40mΧ20m) και διαστάσεις τερμάτων (2mΧ3m).

3. Χρόνος παιχνιδιού 2Χ20 λεπτά με 5 λεπτά διάλειμμα.

4. Διάρκεια 5 μήνες (20 εβδομάδες): 1η Σεπτέμβρη – 31η Γενάρη

5. Μπάλα μεγέθους 4

6. Όλα τα παιχνίδια θα διεξάγονται με επαγγελματίες διαιτητές και παρατηρητές/ συντονιστές των παιχνιδιών.

7. Σε όλες τις ομάδες θα δοθούν οι στολές των αγώνων.

8. Οι παίκτες δεν μπορούν να χρησιμοποιούν άλλα ρούχα, κοσμήματα ή μεταλλικά καρφιά (μόνο πλαστικά καρφιά επιτρέπονται)

9.Οι ομάδες θα βρίσκονται στο γήπεδο τουλάχιστον 30 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα.

10. Ομάδα που θα καθυστερεί πέραν των 10 λεπτών μετά την προκαθορισμένη ώρα έναρξης του αγώνα το παιχνίδι θα κατοχυρώνεται με 3:0 στην αντίπαλη ομάδα

11. Μια ομάδα μπορεί να μην παρουσιαστεί αν ειδοποιήσει 24 ώρες πριν τη μέρα που είναι ορισμένο το παιχνίδι και υπάρχει σοβαρός λόγος. Αυτό μπορεί να γίνει 1 φορά από κάθε ομάδα σε ολόκληρο το τουρνουά, ενώ σε περίπτωση επανάληψης κατοχυρώνεται ο αγώνας με 3:0 στην αντίπαλη ομάδα.

12. Η κάθε ομάδα δικαιούται 2 μεταγραφές. Η μεταγραφική περίοδος ξεκινά από την 1η Νοεμβρίου και τελειώνει στις 6 Νοεμβρίου. Όλες οι μεταγραφές θα πρέπει να δηλωθούν από όλες τις ομάδες μέχρι τις 7 Νοεμβρίου πριν την έναρξη των αγώνων. Όποια μεταγραφή δεν δηλωθεί μέχρι την ημερομηνία λήξης δεν θα γίνεται αποδεκτή.

13. Οι όροι και οι κανονισμοί ορίζονται μόνο από τους διοργανωτές χωρίς τη δυνατότητα οποιουδήποτε να κάνει οποιαδήποτε αλλαγή χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του διοργανωτή.

14. Σε περίπτωση απουσίας διαιτητή μπορεί να αναπληρωθεί από το παρατηρητή/συντονιστή.

15. Ο διοργανωτής έχει το δικαίωμα αλλαγής ημερομηνίας.

16. Ο διαιτητής έχει την απόλυτη ευθύνη για τις αποφάσεις εντός του αγωνιστικού χώρου και τον τελευταίο λόγο σε οποιαδήποτε απόφαση μέσα σε γήπεδο.

Rules

1. Η ομάδα που κερδίζει λαμβάνει 3 βαθμούς, ισοπαλία 1 βαθμό και ήττα 0 βαθμοί.

2.5 Κλήρωση.

3. Οι συμμετέχοντες πρέπει να είναι ηλικίας 18 χρονών και άνω.

4. Οποιοδήποτε άτομο έχει συμμετάσχει σε επαγγελματικό πρωτάθλημα ποδοσφαιριστών δεν μπορεί να συμμετάσχει στο Meridian Bet League εκτός και αν το τελευταίο του επαγγελματικό παιχνίδι διεξήχθη πριν 2 και περισσότερα χρόνια.

5. Επαλήθευση της ταυτότητας των παικτών είναι ευθύνη του αρχηγού.

6. Εάν υπάρχει αντικανονική συμμετοχή οποιουδήποτε αυτόματα κατοχυρώνεται με 3:0 το παιχνίδι στην αντίπαλη ομάδα.

7. Κάθε ομάδα έχει δικαίωμα για ένσταση εντός 24 ωρών μετά τη λήξη του αγώνα.

8. Κάθε ποδοσφαιριστής πάντοτε αγωνίζεται με τη δική του φανέλα και αριθμό.

9. Μόνο οι ποδοσφαιριστές και ο προπονητής μπορούν να εισέρχονται στον καθορισμένο χώρο του αγώνα.

10. Οι αλλαγές κατά τη διάρκεια του αγώνα είναι απεριόριστες και δεν απαιτούν διακοπή του αγώνα. Ο παίκτης που βγαίνει πρώτα πρέπει να βγει από το γήπεδο για να μπορεί ο άλλος παίκτης να εισέλθει. Οι αλλαγές γίνονται σε συνεννόηση με το διαιτητή από καθορισμένη περιοχή.

11. Δεν υπάρχει offsite.

12. Στις 4 κίτρινες τιμωρείται ο ποδοσφαιριστής στο επόμενο παιχνίδι.

13. Στις 6 κίτρινες τιμωρείται ο ποδοσφαιριστής στο επόμενο παιχνίδι.

14. Μετά τις 6 κίτρινες θα τιμωρείται στο επόμενο παιχνίδι κάθε κίτρινη κάρτα που έχετε.

15. Στις 2 κίτρινες στο ίδιο παιχνίδι τιμωρείται ο ποδοσφαιριστής στο επόμενο παιχνίδι της ίδιας διοργάνωσης.(κόκκινη).

16. Η ομάδα που δέχεται κόκκινη κάρτα θα αγωνίζεται για 2 λεπτά με παίχτη λιγότερο, αν δεχθεί γκολ πριν τα 2 λεπτά τότε έχει το δικαίωμα να επαναφέρει νωρίτερα των 2 λεπτών το πέμπτο ποδοσφαιριστή.

17. H απευθείας κόκκινη κάρτα θα τιμωρείται με 1 αγωνιστική και θα εξετάζεται λογος της αποβολης για πιθανό περαιτέρω ποινή

18. Σε θέματα ασφάλειας (χτυπήματα δυνατά) και συμπεριφορών (βρισιές – μη συμμόρφωση) οι ποινές θα είναι αυστηρές και από το διαιτητή αλλά και μετά από το διοργανωτή που μπορεί μέχρι και να αποβάλει έως και διαπαντός κάποιον από το τουρνουά.

19. Ο τερματοφύλακας πρέπει να παίξει τη μπάλα με τα χέρια (και όχι με τα πόδια) όταν βγαίνει έξω η μπάλα.

20. Πλάγιο εκτελείται με τα πόδια και ο αντίπαλος πρέπει να είναι 5 μέτρα μακριά. Απευθείας χτυπήματα για γκολ από πλάγιο δεν επιτρέπεται.

21. Οι αποστάσεις για εκτελέσεις φάουλ είναι στα 5 μέτρα.

22. H κάθε ομάδα έχει το δικαίωμα για 2 μεταγραφές τον Νοέμβριο.

23. Σε περίπτωση που κάποιος κανόνας δεν είναι σαφής τότε ακολουθούμε τις διατάξεις της κυπριακής ομοσπονδίας ποδοσφαίρου. Αν πάλι προκύπτουν ασάφειες τότε αποφασίζει ο διοργανωτής.

24. Ο διοργανωτής έχει το δικαίωμα να επιβάλει επιπρόσθετες ποινές από αυτές του διαιτητή όπου το κρίνει σωστό και να ενημερώσει εντός 3 ημερών.

25. Οι παίκτες που συμμετέχουν θα πρέπει πριν δηλώσουν συμμετοχή να προβούν σε ιατρικές εξετάσεις και να είναι υγιείς. Ένας παίκτης έχει την πλήρη ευθύνη αν δεν πραγματοποιήσει τις εξετάσεις. Έχει την πλήρη ευθύνη τραυματισμών και νομικών συνεπειών.

26. Ο διοργανωτής δεν αποδέχεται καμιά ευθύνη για τραυματισμό ή θάνατο προκύψει κατά τη διάρκεια του τουρνουά.

27. Ο διοργανωτής έχει το δικαίωμα να αλλάξει τους κανόνες αφού ειδοποιήσει εκ των προτέρων τα ενδιαφερόμενα μέρη.

28. Ο διοργανωτής και οι εταίροι διατηρούν το δικαίωμα να χρησιμοποιούν τα προσωπικά δεδομένα και την εικόνα των παικτών που παίζουν στο τουρνουά για σκοπούς marketing και επεξεργασίας.

29. Το περιεχόμενο των παρόντων κανονισμών είναι ιδιοκτησία της Y.S Stadium Ltd και οποιαδήποτε διάδοση, διανομή ή αντιγραφή απαγορεύεται.